przedsięwzięcia edukacyjne

Co to jest Internet? Jak z niego bezpiecznie korzystać? Jakie zagrożenia możemy spotkać w Internecie? Jak ich uniknąć? To tylko niektóre problemy, jakie poruszyliśmy podczas zajęć edukacyjnych online zorganizowanych dla szkół z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Zróżnicowaliśmy tematykę zajęć dla poszczególnych grup wiekowych: klasy 1-3 (Co można robić w Internecie? Plik i Folder w sieci), klasy 4-6 (Znajomy nieznajomy, czyli 007 zaloguj się), klasy 7-8 (O jeden film za daleko, czyli zaklej kamerkę lub myśl). 

Zainteresowanie zajęciami przeszło nasze oczekiwania! W zajęciach udział wzięło 2500 uczniów z 26 szkół podstawowych

Dla nauczycieli przygotowaliśmy kurs e-learningowy na naszej platformie edukacyjnej Bezpieczni w Internecie - wszystko, co nauczyciel wiedzieć powinien. Kurs ukończyło 84 nauczycieli.

Uczniowie mieli do wykonania misje, podczas których stworzyli rewelacyjne prace na temat cyberprzemocy. 

Przedsięwzięcie zorganizowały: Magdalena Machowicz i Joanna Sobańska (Centrum Zastosowań TIK)

Galeria prac uczniów

O DBI | SaferInternet

Koty, kociaki... Kto ich nie kocha? W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Światowym Dniu Kota. W ramach tej inicjatywy przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne w formie online dla przedszkolaków. Był teatrzyk kamishibai "Kot w butach", kocie origami, papierowe koty, zabawy, tańce i kodowanie z kotami. 

W zajęciach udział wzięło 600 przedszkolaków z 21 placówek z Chełma i okolic. DZIĘKUJEMY za wspólną zabawę i zaangażowanie! 

Zajęcia przeprowadziły: Agnieszka Chaber, Magdalena Machowicz, Joanna Sobańska

Galeria prac dzieci

W tym roku bardzo aktywnie włączyliśmy się do akcji promującej kodowanie i programowanie Code Week. Ze względu na ograniczone możliwości, postanowiliśmy wesprzeć placówki oświatowe w ramach organizacji akcji w nieco inny sposób niż zwykle. Ty razem nie prowadziliśmy zajęć z wykorzystaniem robotów. Postawiliśmy na zajęcia w formie online! Przygotowaliśmy scenariusze zajęć z elementami kodowania, opracowaliśmy karty pracy dla poszczególnych grup wiekowych, zorganizowaliśmy zajęcia zdalne przy wykorzystaniu platformy clickmeeting. Wyszło ciekawie! :) Nawiązaliśmy współpracę z nowymi placówkami (Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmie). W akcję włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 5, z którą współpracujemy od kilku lat. Zapoznaliśmy dzieci z podstawowymi zagadnieniami związanymi z programowaniem i kodowaniem. 

Code Week 2018 | .eTwinning Polska

Już od 3 lat włączamy się ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. W tym roku po raz pierwszy w formie zdalnej. Daliśmy radę! Opracowaliśmy ciekawe materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które zostały wykorzystane podczas Nocy. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy” (Jekabs, Mimmi un runajosie suni”) w reż. Edmundsa Jansona, Łotwa, Polska, 2019, który powstał na podstawie książki łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce). To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”,  współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Po projekcji filmu uczniowie tworzyli plakaty promujące konieczność dbania o środowisko lokalne, jego estetykę i przyrodę. Wzięli udział w burzy mózgów oraz pogadance. Zorganizowali mini happening na terenie swojej szkoły. Druga część zajęć miała nieco mroczny charakter. Uczniowie podzieleni na grupy grali w interaktywną grę, której akcja rozgrywa się w murach naszej biblioteki. Odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, wykonywali zadania. 

Do naszej akcji włączyły się szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Sielcu, Szkoła Podstawowa w Stawie oraz ZSCKR w Okszowie.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i współpracę!

Materiały do pobrania - Noc Bibliotek

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie – Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, które odbyły się we współpracy uczelni wyższych: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Lubelskiej oraz Miasta Lublin. Wydarzenie było transmitowane online na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji www.lui.lublin.eu, w terminie 22-24.09.2020 r.

W ramach projektu i wirtualnych działań o charakterze naukowym, zaprezentowaliśmy naszą Biblioteczną Platformę Zdalnej Edukacji MOODLE. Pochwaliliśmy się zróżnicowaną formą działań, jakie prowadzimy na Platformie i zaprosiliśmy do udziału w naszych bezpłatnych certyfikowanych kursach e-learningowych oraz szkoleniach on-line. Wszystkie zaproponowane przez nas szkolenia skierowane były do nauczycieli, studentów oraz innych zainteresowanych osób. 

Kursy e-learningowe były otwarte dla uczestników od 21.09 do 27.09.2020 r. Kursanci mogli zapisać się na szkolenie i wykonać aktywności w dowolnym momencie, otrzymali CERTYFIKATY.

  • LEKCJA Z KODAMI QR
  • ZACHMURZONA LEKCJA

Szkolenia on-line odbyły się w dniu 23.09.2020 r.

  • JAK PRZEKAZAĆ TAJNĄ WIADOMOŚĆ? – SZYFROWANIE 
  • CANVA – GRAFIKA W EDUKACJI 

Zainteresowanie nasza ofertą było ogromne. W sumie udział w szkoleniach wzięło 138 nauczycieli z całego kraju.

W innej formie ale się udało! Po raz kolejny wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji odkrywania talentów. W porozumieniu z Placówkami oświatowymi (PM nr 13 w Chełmie, PM nr 15 w Chełmie, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne RAZEM) zorganizowaliśmy Dzień Kropki w formie online. Zmontowaliśmy film edukacyjny dla dzieci, który przedstawiał losy Vashti, głównej bohaterki Kropki Petera H.Reynoldsa. Po obejrzeniu filmu dzieci odkrywały swoje talenty wykorzystując przygotowane przez nas karty pracy. Nauczyciele otrzymali cały zestaw do przeprowadzenia zajęć w swoich Placówkach (film, karty pracy, scenariusz). Na koniec zajęć każda grupa Przedszkolaków otrzymała pamiątkowe dyplomy za udział w akcji. Dziękujemy za współpracę i włączenie do naszych działań w tym dziwnym wirusowym czasie…

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Kropki